مدیر وبلاگ
تماس با من
پروفایل من
      شعر ایلام (هرگونه برداشت از این وبلاگ بدون اطلاع نویسنده و صاحبان آثار پیگرد قانونی دارد.)

مبارک نصیری ... شاعر آبدانانی

به نام دوست

با سلام و دورد بر همه عزیزان،  خرسندم  ، که  دوستان مرا تنها نمی گذارند و همیشه سر می زنند و با نظر های سازنده چه به صورت خصوصی چه کامنت بنده را یاری می کنند ... صمیمانه سپاسگذارم . و باز خرسندم بگویم که مخاطبان شعر ایلام فقط ساکنان ایران زمین نیستند، که این وبلاگ کوچک با میانگین روزی  33 بازدید و ماهی حدود 1000 بازدید از اقصی نقاط این کره خاکی مخاطب دارد،  ،که اکثرن هم زبانان مان هستند ، و دوباره خرسندم که بگویم ، حتی برخی از کارهای موجود در این وبلاگ به زبان عربی و انگلیسی برگردانده شده و برخی ها از آن هم استفاده کرده اند ، و همین هم باعث می شود که انرژی بگیریم و کار را ادامه دهیم و چه بسا تمام کنیم!  چند مورد بوده که به زبان انگلیسی ترجمه شده و در محافل  غیر ایرانی قرائت شده و چند نمونه هم در اینتر نت توسط همسایگان مان به عربی ترجمه شده که از جمله این کارها کار استاد عزیز سالم پور احمد است . که یک نمونه را در لینک  زیر می توانید ببینید.

http://www.westluristan.com/articles/594.html

 سعی مان این بوده که فقط به شعر بپردازیم و با سیاست کاری نداشته باشیم اما انتخابات غیر قابل چشم پوشی است .....وقایع بعد از انتخابات برای هر مسلمان ایرانی دلخراش بوده است ! خدا از حق الناس نمی گذرد! ...مقام معظم رهبری هم در نشستی لزوم برخورد با متخلفان را به مراجع قضایی اعلام فرمودند.... هرچند برخی از فتنه جویان از فضای اختلافات استفاده کردند...اما دلیل نمی شود که همه مردم را به یک چشم نگاه کنیم ...  در دینی  که ادعای پیروی از علی (ع) را دارد ،  حق را نباید ضایع کنیم و هر کسی مقصر است باید جوابگو باشد. این فتنه ای است که باید خاموش شود.

و اما بعد ... در این پست  سراغ آبدانان رفته ام ... و در مجال بعدی سراغ موسیان و ایوان خواهم رفت .

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net

 مبارک نصیری

هر آنچه در پی می آید ، حاصل گفتگوی صمیمانه ای است که در منزلشان با ایشان داشتم .

اسمش   مبارک نصیری است ، متولد سال 4/6/1331  شغلش دبیر بازنشسته آموزش پرورش ، در رشته ادبیات فارسی است،  از کودکی به شعر علاقه داشته ، قرآن را به گویش محلی ترجمه کرده است ،  و در حال حاضر دارد روی فرهنگ زبان فیلی در منطقه آبدانان فعالیت می کند ،  2 سال است که در این زمینه کار کرده و احتمالن 2 سال دیگر کارش تمام می شود .  علاقه اصلی اش به شعر منثور است .  به خاطر مشغله ذهنی و نبودن تریبون!! نتوانسته زیاد خودش را نشان دهد و فقط در چند جشنواره استانی و محلی شرکت کرده است. این در حالی است که این پیر مرد 57 ساله  با دل 20 ساله اش جهانی فکر می کند و جهانی می اندیشد و البته دل پر دردی دارد. خودش می گوید به کمک دوستانش محمد پیرانی و نبی احمدی برخی از اشعارش در مطبوعات محلی و استان منتشر شده است .  اما وقتی شعر هایش را می خوانی می بینی شعرش و تفکرش  با ظاهر و محاسن پیرش مطابقت ندارد ، شعر پخته و با تفکر و گاهی هم عاشقانه اش آدم را یاد برخی کارهای شاملو می اندازد . می گوید زندگی سختی داشته 3 بار ازدواج کرده که دو تا از همسرانش را بر اثر فوت  از دست داده است  باید سخت باشد! و اکنون با زن سوم روزگار می گذراند .شعر های روی سنگ مزار خیلی ها را در آبدانان او گفته است حتی شعر سنگ قبر دو همسر خودش را هم سروده است .  او می گوید یکی از اصولی ترین نکات در هنر دسترسی داشتن به مخاطب عام است . که ما درشهرکوچک آبدانان  از آن بی بهره هستیم ، می گفت از همه تریبون به دست های استان ایلام گله مندم،  چرا که در این زمینه خوب کار نکرده اند ، برخی ها را به اوج برده اند و برخی ها را نیز به نشیب کشانده اند . که اگر منصفانه قضاوت کنیم ، جای خیلی ها باید عوض شود .  باید همه صدا ها به گوش مخاطبان برسد و در این بین متآسفانه مرکز نشینان استان نه تنها کمکی نمی کنند بلکه گاهی سنگ اندازی هم می کنند . و باید بگویم آبدانان ، دره شهر و دهلران همیشه مورد کم لطفی مرکز بوده و هستند . این فقط مختص شعرنیست در همه هنر ها این قابل رؤیت است. وقتی از او پرسیدم از کدام سبک خوشت می آید ، گفت من همه جور شعری می خوانم و از همه شعر ها لذت می برم ، اما خودم فقط در زمینه شعر سپید فعالیت دارم . این به آن معنا نیست که من شعر شاعران کلاسیک را نادیده می گیرم نه این چنین نیست ، حتی گاهی با خواندن شعر های مدرن کلاسیک ، ذوق هم می کنم ...اما طبعم در حین سرودن مرا به سمت شعر منثور سوق می دهد .  او اشاره کرد که جامعه فرهنگ و ادب باید به دنبال هنجارها و معیار های درست حرکت کند و این وظیفه سیاست گذاران علم و فرهنگ است که برای دراز مدت چه تدبیری اندیشیده اند . او هم اعتقاد دارد این شعر است که سراغ شاعر می آید و شاعر چاره ای جز سرودن ندارد!  آدم از مصاحبت با این بزرگ مرد آبدانانی سیر نمی شود .

و اکنون چند کار را انتخاب کرده ام که امید است مورد توجه قرار بگیرد.

1-

سالها می گذرد

چشمان تو

هنوز نگران کوچه ماست

کوچه ای که شب

خاکستر دخترکی را

                            با خود برد .

...................................

2-

وقتی درختی می میرد

سایه اش کجا می رود

دو پرنده روی شاخه ای

بعد ها از هم می پرسند !

.....................................

3-

مرگ

معنی نداشت

اگر زندگی نبود

و آدم اگر نمی گریخت

و حوا

اگر تو را به دنیا نمی آورد

کوه

دره

تفنگ

ایل

اگر صدای دلنشین زیستن نمی شنید.

...........................................

4-

کهنه شده

شعر پدران من

با قافیه های سنگین

پشت شبی طولانی

نقاشان می گریزند،

پیکر تراشان

هیچ آوازی از لحنی داوودی

بر نمی آید

دلقکان

خط نویسان

آیه های فرسوده ی خدایانشان را

بر سنگ های یخی می نویسند

زمین

از شبی که تو را به دنیا می آورد

می ترسد

تو

خود

خدایی تازه

بر سنگ

بر شاخه

بر رود

شبیه من

شاعری

که سال ها پس

پشت شبی طولانی

به دنیا می آید!

.........................................

5-

گاه

باید

غمگین ترین ترانه هایت را بسرایی

در مرگ شبانه ی یک گناه

تن بلورین تو

در آغوش این مرد

چه می کند

گناه را

دو باره

نگاه کردن

شیوه ی کدامین

شیطان نابخردی ست

بر نادانی تو گریه می کنم

برهنوزخودم

بر کاغذ پاره های این دیار

که بجای گرسنگی

کوس رسوایی تو می زند

....................................

      

...

نویسنده : مدیر وبلاگ ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ :: سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران()   لینک


مطالب اخیر در انتخابات شرکت می کنم شما هم شرکت کنید... دکتر ناصر همتی شاعری از دیار غربت!! راه اندازی سایت لریا و ایران شعر فاطمه مقدم شاعر توانای دره شهری مهرشاد شیخ محمدی...شاعر توانای دره شهری... محسن زارعی شاعر ایلامی ... قرتی بازی در نقد ادبی یا نقد سیدعلی میرافضلی! مصاحبه با نشریه کتاب هفته تهران ... 22 مرداد 1390 قدرت ملکی شاعر قدرتمند دهلرانی!! بعد از 13 سال مجموعه شعرم ...فالگیر ...منتشر شد
دوستان من سایت مقام معظم رهبری پايگاه اطلاع رساني امام خميني (ره) پایگاه اطلاع رسانی دولت سایت ریاست جمهوری پایگاه فرهنگی قوم لر((لوریا)) نيازمندي ها موسسه تنظیم و نشرآثار امام خمینی سايت رئیس تشخیص مصلحت صندوق حمايت از پژوهشگران پروتال خدمات الکترونیکی ایران ورزش ایرانی سازمان بسیج مستضعفان تابناک سایت اطلاع رسانی فرش ایران شرکت سهامی فرش بسیج دهلران کتابخانه ملی و سازمان اسناد نشریه اینترنتی قوم لر خانه کتاب فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی جشنواره شعر فجر وزارت ارشاد دهلران امروز حسن باویر مترجم گوگل تاریخ لرستان-کامران دالوند فراخوان جشنواره هاي ادبي مركز ملي فرش ايران مقاله ام در انجمن سوئدي ها حسن خسرو آبادی زاگرس استوري کانون امام حسین(ع) چوار شعر بنده در سایت «سوشلیغا» آنات (( سایت تخصصی شعر کوتاه )) آی تی ایران مترجم پارس تبدیل تاریخ سازمان هواشناسی کشور سازمان تأمین اجتماعی سایت بانک اطلاعاتی ایلام آشپزی ایرانی رایانه کمک تم ديزاينر پرتال زیگور طراح قالب