استاد کریم منصوری :گرد آوری نت های موسیقی لُری

معرفی: استاد کریم منصوری متولد 1343 در شهرستان دهلران هستند، دارای مدرک لیسانس ادبیات فارسی  و 25 سال سابقه تدریس می باشند ، ایشان در زمینه های مختلف هنری ( موسیقی ، خوشنویسی و نقاشی ) فعالیت می کنند، فارغ تحصیل انجمن خوشنویسان ایران با مدرک فوق ممتاز و شاگرد استاد امیر خانی می باشند ،همچنین در زمینه تدریس و نوازندگی ساز تخصصی سنتور و سایر سازها هم فعالیت دارند، مؤسس انجمن خوشنویسان ، هنر های تجسمی  و موسیقی در شهر دهلران بوده ،و اولین مدرس و بانی  رشته نقاشی در شهر دهلران می باشند. همه این پیشینه مربوط به این استاد نسبتاً جوان دهلرانی است که با توجه به 44 سال سن   تقریباً به اندازه بیش از نصف عمر سابقه کار اجرایی دارند برای این استاد آروزی توفیق داریم.

 

1-استاد عزیز راجع به آخرین کاری که در دست دارید برای ما توضیح می دهید؟

موسیقی ما دنباله موسیقی و آواهایی است که از زبان و فرهنگ پهلوی به ما رسیده است و می توانیم از حنجره بسیاری از خواننده های لُر بشنویم.

با عرض سلام خدمت تمام دوستان و دست اندر کاران  سایت www.loor.ir   که در زمینه  فعالیت فرهنگی هنری و اجتماعی دست دارند و حضور مخاطبان این رسانه اینترنتی هم عرض ادب دارم . از جمله آخرین کارهایی که در حال انجام آنها هستم،  اول کتاب (( آموزش خط تحریری خوشنویسی )) است که کار آن رو به اتمام است ، دومین کاری که در دست دارم و حدود 3 ساله که مشغول به انجام آن هستم ، ((گرد آوری و نت نویسی آثار مقامی لُری)) که تاکنون کسی به انجام آن مبادرت نورزیده است، این مجموعه شامل تمام ترانه ها و آواز های لُری خواهد بود.  هرچند کارهایی به صورت پراکنده و جزیی انجام شده اما  برای حفظ و اشاعه علمی موسیقی لُری باید نت آن را نوشت ، تا بتوان به زبان علمی امروز با دیگران ارتباط برقرار نمود. سومین کارم  هم آهنگ سازی است که این آهنگ سازی ها به زودی بعنوان دو کاست راهی بازار خواهند شد، در این کاست ها با توجه به موسیقی لُری کارهایی تهیه شده است که رنگ و بوی خودشان را حفظ کرده اند .

 

2- به نظر شما مشکلات هنرمندان دهلرانی چیست؟

 

مشکلات آنقدر زیاد هست که نمی دانم ، کدامیک را بگویم ، چون همه مهم هستند ، اما به طور خلاصه باید عرض کنم که فضای فرهنگی موجود در شهرستان و استان زیاد مطلوب نیست ، ما حتی از داشتن مکان فرهنگی مناسب برای انجمن های فعال محروم هستیم ، چون این تعامل ها است ،که باعث توسعه فرهنگی خواهد شد، اگر یک هنرمند نتواند آثار خود را ارائه دهد، نمی تواند نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد ،  این جو باعث دور افتادن هنرمندان از هم شده به نوعی که خیلی ها از کار هم بی اطلاعند .و این یعنی رکود و درجا زدن ، از طرفی خب سنگ اندازی هایی هم از سوی مرکز نشینان وجود داشته و دارد .

 

 

3- استاد از نمایشگاههای و فعالیت هایی که داشته اید توضیح می دهید؟

 

دومین کاری که در دست دارم و حدود 3 ساله که مشغول به انجام آن هستم ، «گرد آوری و نت نویسی آثار مقامی لُری» است، این مجموعه شامل تمام ترانه ها و آواز های لُری خواهد بود.

بیش از 15 سال است، که در زمینه های مختلف هنری خصوصاً خوشنویسی  و موسیقی فعالیت دارم ، و بیشتر در زمینه آموزش خوشنویسی و تدریس سازهای مختلف ایرانی فعالیت دارم ، در سطح شهرستان و استان نمایشگاهای مختلفی داشته ام ، که این نمایشگاهها در سطح کشور هم چندین بار تکرار شده اند.  در خارج از کشور هم در کشور آلمان نمایشگاهی از آثار خوشنویسی با اشعار خیام داشته ام ، در زمینه موسیقی هم اجراهایی در جهت معرفی موسیقی مقامی لُری با کوک ماهور یا همان کوک لُری  انجام شده که با استقبال مخاطبان مواجه گردید. برای معرفی موسیقی لٌُری در سطح آموزشگاههای آلمان هم اجرا داشته ام .

 

4- استاد نظر شما راجع به موسیقی و فرهنگ لُری در استان ایلام چیست؟

در استان ایلام خودمان متاسفانه کارهای کمی صورت گرفته است . البته ارزش موسیقی و فرهنگ لُری بیشتر از اینهاست چون این فرهنگ و موسیقی پیشینه بسیار زیادی دارد ، آثاری که ما در این زمینه داریم بی شک به گذشته های بسیار دور بر می گردد. به نظر من موسیقی لُری مشخصه روشن و بارز موسیقی شرقی است! زیرا ظرفیت های این موسیقی برای خیلی ها هنوز پوشیده مانده است، و جالب اینجاست که خود لُرها هم تازه دارند این ظرفیت ها را کشف می کنند، من به اطمینان کامل و بدون هیچ گونه شکی می گویم این موسقی ما دنباله موسیقی و آواهایی است که از زبان و فرهنگ پهلوی به ما رسیده است و ما نواهای باستانی ایران را می توانیم از حنجره بسیاری از خواننده های لُر بشنویم.

 

5-چرا بسیاری از شخصیت ها و قلم به دستان و اصحاب پژوهش را مردم کمتر می شناسند؟

حرف شما کاملاً درست است . به نظر من  مقصر اصلی اصحاب مطبوعات و رسانه ها هستند ، که در این باره کم کاری می کنند، یک هنرمند یا پژوهشگر اصلاً به دنبال این نیست که دیگران او را بشناسند ، بیشتر به این فکر است که آیا رسالتش را درست انجام داده یا نه و برایش نتیجه مهم است ، وقتی کاری که انجام داده در معرض قضاوت مخاطب قرار بگیرد آن وقت ارزش کار مشخص می شود .

 

6- چرا برخی از لُرها اعتماد به نفس ندارند و در محیط های دیگر خود را کُرد یا فارس معرفی می کنند؟

من اعتقادی به این سؤال ندارم ، و اعتقاد دارم این سؤال نباید تکرار شود ، چون می تواند بار منفی داشته باشد، چرا یک لُر باید اعتماد به نفس نداشته باشد؟ خیلی از شخصیت ها علمی و فرهنگی و هنری کشور لُر هستند و به لُر بودن خودشان افتخار می کنند و هر جا هم که حاضر می شوند،  خود را جدای از فرهنگ اصیل لُر نمی دانند. من خیلی ها را می شناسم ؛ ولی شاید این امواج سطحی که در حال حاضر با عنوان ایسم های کُرد و فارس باعث ایجاد چنین حرکت هایی شده اند، چند وقتی ذهن و تفکر ما را به خود مشغول کند که این هم برای ما مضر است. 

باور کنید اینها سطحی اند و زود از بین می روند ، بعضی وقتها حساسیت زیاد نشان دادن باعث جری شدن چنین کسانی می شود ، در مقابل چنین تفکراتی فقط باید کار علمی کرد و سکوت ... کار علمی قدرت تفکر و تصمیم گیری را از آنها سلب می کند و سکوت آنها را سرجایشان می نشاند البته اگر لازم شد فریاد هم می زنیم،  اما فعلاً وقت فریاد زدن نیست.

 

7-به نظر شما، کسانی که کار موسیقی انجام می دهند و کاست های زیادی هم دارند مثلاً استادعلیپور یا  رحمانپور یا... ،آیا حق مطلب را ادا کرده اند ؟

البته نوازنده های و خوانندگانی زیادی چه در سطح کشور چه منطقه ای کارهایی انجام داده اند. به جرأت می گویم نوازنده و خواننده قدرتمند زیاد داریم،  اما در زمینه گروه نوازی به خاطر نبود ، نشست ها و انجمن های حرفه ای در منطقه در این زمینه موفق نبوده ایم. البته این معضل تمام کشور را در بر گرفته و خاص منطقه ما نیست ... اما شاید متزلزلترین نقطه این جغرافیای فرهنگی منطقه ما است ( استان ایلام) . اما برای بررسی این سوال شما ....باید تعریفی از موسیقی لُری داشته باشیم ، موسیقی لُری شاخ و برگ های زیادی دارد ، اما برخی از شاخه هایی که وارد موسیقی لُری شده در حقیقت موسیقی لُری نیست، چون موسیقی لُری باید رنگ و بوی لُری داشته باشد . مثلاً موسیقی لُری بختیاری یا لُر بزرگ  حال و هوای خودش را دارد موسیقی لُری کوچک  یا فیلی،  هم همین طور اما آیا تمام موسیقی لُری اینها هستند، پس بوشهر ، بیرجند و قسمت هایی از خراسان و سایر مناطق لُر نشین چه؟ آیا این مناطق که از  مناطق لُر نشین می باشند، صاحب موسیقی خاصی نیستند؟

 به هر حال اگر بخواهم بهترین نمونه موسیقی لُری را معرفی کنم ، کارهای استاد ارجمند؛ جناب آقای میرزاده که تصنیف های زیادی برای استادآواز لُری ... رضا سقایی ...  ساخته و اجرا شده است بهترین نمونه موسیقی لُری فیلی را من در کارهای این دو استاد می بینم، جالب اینجاست که کارهای استاد سقایی را اکثراً نوزندگان غیر لُر انجام می دهند بدون کوچکترین خطا و اشتباه. به هر حال جناب آقای رحمان پور و علی پور هم کارهای بسیار جالبی انجام داده اند ، ودر زمینه کارهای لُری بختیاری کارهای جناب آقای مسعود بختیاری خیره کننده هستند ، استاد بختیاری اکثر لحن های موسیقی لُر بزرگ را اجرا کرده است .

 

8-به نظر شما منطقه دهلران و آبدانان و دره شهر نمی تواند صاحب رادیو و تلوزیون جدای از مرکز استان باشد؟

به نظر من یک نیاز حقیقی و ملموس است ، این کار فقط تجهیزات می خواهد زیر ساخت می خواهد، که اگر اینها را دولت بدهد ، مثل خیلی از مناطق این منطقه هم صاحب صدا و سیمای خاص خودش خواهد شد . چون ظرفیت های زیادی هم برای برنامه سازی و پخش در این منطقه وجود دارد . و یک مقدار بی مهری نسبت به فرهنگ لُری  از سوی مرکز نشینان وجود دارد ، در حالی که ایلام همان لُرستان پشتکوه است ، و ما نباید نسبت به فرهنگ اصیل منطقه غافل باشیم.

 

9- در پایان اگر مطلبی هست که از قلم افتاده است بفرمایید ؟

گذشته از اینکه هنرمند ...هرجا رود قدر بیند و بر صدر نشیند... هنرمندان نباید از رسالت فرهنگی و هنری خود غافل شوند. اما صاحب منصبان و اصحاب فرهنگ هم نباید از فرهنگ بومی منطقه غافل باشند و جوانان را جامعه آماری خود بدانند و بر روی این جامعه کار باید کرد ، اگر نمی توانند ایجاد انگیزه کنند حداقل انگیزه را از آنها نگیرند .

 

10- پیامی هم به زبان لُری بفرمایید؟

پیامی که سی جماعه ت لُر دارم ینه آ ... که ایشالله هرجا هی سه شو سرشو بلنگ و فراقت بوون...

/ 0 نظر / 53 بازدید